Power & Security. Ośrodki siły w środowisku bezpieczeństwa... [konferencja UwS]

W dniach 20-21 marca 2025 roku Uniwersytet w Siedlcach i Baltic Defence College zorganizowały drugą już konferencję pt. "Power & Security. Ośrodki siły w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego". Na konferencji zaprezentowałem referat nt. Nowe trendy badania rywalizacji mocarstw. Wnioski ze studiów nad analityką międzynarodową

Wystąpienie przedstawiło wyniki moich studiów nad kilkuset raportami organizacji eksperckich, wywiadowczych i think tanków, poświęconych nowym sposobom analizowania rywalizacji mocarstw. Kluczowe raporty pochodziły z takich organizacji jak RAND, CSIS, CEPA, MSC, IISS i wielu innych. 

Przedmiotem badań były metody analityczne stosowane w badaniach rywalizacji mocarstw. Moja własna metodyka była jakościowa (close reading, process tracing). Analitykę określam jako metodykę procesu analizy, która polega na umiejętności doboru kluczowych elementów rzeczywistości do obserwacji i oceny (czas, przestrzeń, struktury społeczne, idee)

Dlaczego analizowana jest rywalizacja mocarstw? Z pewnością kluczowym czynnikiem rozwoju tych studiów są nie tyle projekty akademickie, ale biznesowe zainteresowanie problemami międzynarodowymi. Prowadzi to do komercjalizacji wiedzy, oceny rynku i ryzyka, badań porównawczych i tworzenia produktów wiedzowych, w postaci raportów i analiz szczegółowych. W przypadku tego tematu kluczowa jest identyfikacja zasobów oraz działań głównych państw.

Analizy komercyjne i decyzyjne mają szereg cech, takich jak:
  • Analiza efektywności (cost-benefit analysis) i rynku
  • Stosowanie teorii w praktyce
  • Stosowanie wskaźników i skali mierzalnych
  • Stosowanie metod i programów do wizualizacji danych
  • Ustalanie przewag i liczne porównania międzynarodowe
  • Uwzględnianie czynników technologicznych
  • Próby myślenia wariantowego / scenariuszowego
  • Ofertowanie (np. risk assesment, foresight, horizon scanning, biały wywiad i in.)
Za kluczowe wątki uznałem nowe zmiany technologiczne (temat) i warsztatowe (nowe metody pracy), co umożliwiło organizacjom profesjonalną komercjalizację wiedzy z zakresu polityki bezpieczeństwa. W tym roku zbiorę wyniki metaanalizy i napiszę większy artykuł na ten temat. Ukaże się zapewne jesienią. 

Komentarze