PROJECTS

(POLISH VERSION) W latach 2008-2013 zajmowałem się problematyką sektora wiedzy związanym ze studiami strategicznymi. Współpracowałem w tym czasie z kilkoma organizacjami eksperckimi (Klub Jagielloński, Academic Security Forum, Centrum Inicjatyw Międzynarodowych), publikując analizy, raporty, wyniki kwerend i recenzje. W 2012 zacząłem uzupełniać swą wiedzę o kwestie zarządzania wiedzą i projektami w sektorze publicznym. Ukończyłem dodatkowe studia w tym zakresie i rozpocząłem budowę kompetencji również w obszarze coachingu i tutoringu. Z mojej wiedzy korzystali słuchacze w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego i Społecznej Akademii Nauk. Pracę doktorską w obszarze stosunków międzynarodowych obroniłem w 2014 roku. Z tego okresu pochodzi wiele moich publikacji na temat rozwoju szkół naukowych w naukach społecznych.

Począwszy od 2014 roku interesowały mnie zwłaszcza sposoby tworzenia systemów wiedzy, przywództwa eksperckiego, metodologii badań i zarządzania w sektorze publicznym. Doprowadziło mnie to do studiów nad potencjałem wiedzy w różnych krajach. Moją uwagę przykuły problemy relacji nierówności między instytucjami i regionami oraz sposoby ich powstawania i uzasadniania. Od wtedy zacząłem stosować w swoich pracach ujęcie centrum-peryferie, które umożliwia wyjaśnianie tych zależności. Przygotowywałem analizy na temat charakterystyk zależności społeczno-ekonomicznych (kwestie zacofania, niedorozwoju, modernizacji). Większość z nich ukazała się w latach 2015-2017.

Obecnie staram się odnosić wyniki do obszaru badawczego studiów nad bezpieczeństwem (security studies) w aspekcie relacji bezpieczeństwa i rozwoju. W 2016 i 2017 roku opublikowałem dwie prace zbiorowe, bazujące na dorobku dwóch konferencji ogólnopolskich poświęconych polityce zagranicznej i bezpieczeństwa. W tamtym czasie współtworzyłem również anglojęzyczny program studiów skandynawskich w UJK. W Akademii Wojsk Lądowych odpowiadałem za szkolenie studentów cywilnych i wojskowych w zakresie państwowych systemów zarządzania bezpieczeństwem. Byłem również sekretarzem dyscypliny naukowej "nauki o bezpieczeństwie".

Z okresu pracy dla armii pochodzą liczne moje publikacje na temat polityki bezpieczeństwa oraz pozycjonowania naszego regionu w europejskich strukturach politycznych i gospodarczych. W 2020 roku opublikowałem w Krakowie książkę "Nauki o bezpieczeństwie. Budowa szkoły naukowej" (Księgarnia Akademicka). Od tamtego czasu łączę również wiedzę akademicką z analityką bezpieczeństwa międzynarodowego w pozarządowym Instytucie Sobieskiego w Warszawie. Jesienią 2021 roku dołączyłem do młodego zespołu politologicznego w Uniwersytecie Opolskim. Obecnie pracuję nad monografiami obejmującymi polską politykę zagraniczną oraz problemy bezpieczeństwa i rozwoju Europy Środkowej. 

Mój dorobek jest dostępny w serwisach naukowych np. Academia.edu (tutaj).