I Międzynarodowa konferencja ratownicza

W dniach 6-7 marca 2025 r. brałem udział w I Międzynarodowej Konferencji Kierujących Działaniami Ratowniczymi w czasie wojny i pokoju (hala sportowa MOSIR Kluczbork). Konferencja zebrała przedstawicieli formacji ratowniczych z Polski, Niemiec, Ukrainy i Czech. 

Porównywano modele szkolenia, zaplecze i planowanie działań ratowniczych w kilku krajach. Prowadziłem panel polskich formacji, na który gościnnie wystąpili przedstawiciele policji, wojska i struktur PRM w województwie opolskim. Uczestnikami konferencji były m. in. władze lokalne i kilkuset przedstawicieli PSP i OSP. Obrady zostały wsparte przez pracowników naukowych Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Kaliskiego.

Konferencja stała na wysokim poziomie, jednak wnioski co do zabezpieczenia struktur ratowniczych w Polsce są pesymistyczne. Nadal potrzebne jest znaczące zwiększenie zasobów (system komunikacji, załogi, karetki, helikoptery, zaplecze, finanse), które na dzień dzisiejszy nie wystarcza do działań nawet na czas pokoju (przykład ewakuacji szpitala w Nysie w czasie powodzi), a na czas kryzysu i wojny po prostu nie jesteśmy przygotowani kadrowo i materiałowo. Nowa ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wymaga uchwalenia ponad 20 rozporządzeń i dokumentów strategicznych. Bez wdrożenia zmian formuły funkcjonowania obecnego systemu czekają nas poważne problemy w czasie wyższych stanów gotowości obronnej.

Komentarze