Analityka międzynarodowa - czym jest? [zapowiedź]

Po opublikowaniu książki na temat pozycji Polski w systemie międzynarodowym pracuję nad kolejną pracą, której publikacja wydaje się potrzebna. Ma ona roboczy tytuł "Analityka międzynarodowa. Metody pracy think tanks". 

W dobie rozwoju mediów internetowych na znaczeniu zyskały organizacje analityczne. Piszę  o tym od dawna. Moje doświadczenie współpracy z nimi sięga kilkunastu lat. Śledzę debatę think tanks i sam biorę w niej udział, tworząc analizy i raporty, dostarczając materiały audiowizualne, występując w mediach, szkoląc, czy recenzując wydarzenia branżowe. Finalnie, prowadząc na przełomie 2023 i 2024 roku kursy na Uniwersytecie w Białymstoku, poświęcone branży think tanks oraz analityce międzynarodowej, doszedłem do wniosku, że warto byłoby tą wiedzę zebrać w jednym miejscu. 

Jesienią 2023 roku przeszukałem rynek publikacji i okazało się, że nadal nie ma na ten temat żadnej książki. Tymczasem szkolenie analityków, dziennikarzy, czy wywiadowców powinno być jedną z głównych specjalności na takich kierunkach, jak stosunki międzynarodowe, bezpieczeństwo narodowe, czy geopolityka. Wiedza tego typu nie może być jakąś nieokreśloną "światologią" dla bliżej niesprecyzowanego "inteligenta", ale musi oferować konkretną formację, produkty wiedzowe oraz ścieżki rozwoju. Uznałem więc, że zajmę się tym w 2024 roku. 

O co tu chodzi? Chodzi zarówno o sam rynek analityczny, jak i sposoby funkcjonowania na nim:  przyczyny rozwoju branży analitycznej, produkty, metody pracy i pisania tekstów analitycznych, miejsca pracy, organizacje, finanse, media, wydarzenia i nade wszystko potrzebne kompetencje. Mam nadzieję, że będzie to interesujący materiał dla obecnych i przyszłych analityków.   

Komentarze