Trójmorze. Budowanie regionu [raport nadchodzi]

W październiku ukaże się raport Instytutu Nowej Europy pt. Trójmorze. Budowanie regionu. Do zespołu autorskiego należą dr hab. Marta Gębska, Aleksy Borówka, Julita Wilczek i ja. Raport powstaje w ramach programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych pt. Dyplomacja Publiczna 2023. Celem raportu jest zbadanie barier w rozwoju współpracy międzynarodowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. 

Dlaczego taki temat? Ponieważ w ciągu ostatnich stu lat w naszym regionie nie udała się praktycznie żadna inicjatywa międzynarodowa. Region był zazwyczaj skłócony i zubożały, a jedyną atrakcyjną perspektywę oferowała współpraca z mocarstwami zachodnimi, takimi jak Francja, czy Niemcy. W chwili obecnej sytuacja się zmienia. Cztery nieduże kraje grupy V4 (Czechy, Polska, Słowacja i Węgry) prowadzą dziś większą wymianę handlową z Niemcami, niż Chiny, Francja, czy USA. Dalszy rozwój regionu wymaga sprostania wielu ryzykom geopolitycznym. Trzeba też wyciągnąć wnioski z historii pełnej porażek i przezwyciężyć zastane ograniczenia rozwojowe... 

... Tym właśnie zajmujemy się w badaniach (wywiady, wyjazdy studyjne, ankiety, analizy statystyczne, wiele lat wcześniejszych ścieżek zawodowych autorów) i o tym będzie nasz finalny raport. Jego struktura jest następująca:

CZĘŚĆ 1:   TRÓJMORZE JAKO PROCES BUDOWANIA REGIONU (koncepcje regionu, idee integracji regionu EŚW, wdrożone modele współpracy, dobre praktyki, interesariusze) 

CZĘŚĆ 2:   WYZWANIA GEOPOLITYCZNE DLA TRÓJMORZA (polityczne bariery rozwoju regionu; tradycje geopolityczne, różnice interesów, zagrożenia bezpieczeństwa wewn. i zewn.)  

CZĘŚĆ 3:   WYZWANIA GEOEKONOMICZNE DLA TRÓJMORZA (gospodarcze bariery rozwoju regionu, wątki gospodarcze na szczytach TSI, projekty w TSI, ich harmonogram, wpływ na kooperacyjność, konkurencyjność)

CZĘŚĆ 4:   WYZWANIA FINANSOWE DLA TRÓJMORZA (instrumenty zgłaszania i wsparcia projektów TSI, finansowe bariery rozwoju współpracy w TSI, opinie sektora finansów)

O ukazaniu się publikacji będziemy informować jesienią. W połowie listopada - a więc po wyborach - odbędzie się również konferencja, w której ocenimy perspektywy polityczne integracji w naszej części Europy.

Komentarze