Książki o wojnie w Ukrainie
Najazd Rosji na Ukrainę trwa od kilku lat, a w lutym 2022 roku doszło do eskalacji tego konfliktu w postaci pełnowymiarowej inwazji wojsk rosyjskich na sąsiada. Rosja poniosła gigantyczne straty, jej wojska po niecałym kwartale straciły inicjatywę i zostały odparte na większości kierunków, ale nadal okupują część terytoriów południowo-wschodniej Ukrainy, tworząc na tych obszarach typowe struktury państw mafijnych. Dziś kilka słów o pierwszych polskich książkach o wojnie.
M. Fiszer, J. Fiszer, Wojna w Ukrainie. Od napaści do kontrofensywy, książka to zbiór wybranych tekstów obu autorów publikowanych w serwisie tygodnika Polityka. Książka została uzupełniona o wprowadzenie historyczne. Praca napisana wartkim i potoczystym stylem, daje szeroki ogląd wydarzeń i ma cechy reportażu. Narracja na temat wojny urywa się w okolicach połowy września i nie obejmuje odzyskania Chersonia przez Ukrainę. Bywają fragmenty bardzo rozbudowane i świetne faktograficznie, a bywają też takie przegadane, bez danych, dat, czy miejsc, co niekiedy utrudnia orientację. Bardzo dobra pozycja.
R. Kuźniar z zespołem, Bezpieczeństwo Polski w świetle wojny na wschodzie, niedługi zbiór esejów czołowych polskich strategów cywilnych i wojskowych. Autorzy używają podejścia akademickiego i pokazują różne procesy (są przypisy, bibliografia), ale język wywodu nie jest trudny. Będzie to ważne źródło wiedzy na przyszłość. Autorzy są generalnie sceptyczni co do dalszej potęgi Rosji, ale też nie prognozują dużych zmian w ładzie międzynarodowym. Podkreślają, że obecny konflikt pokazuje, iż wyśmiewana przez technologów "tradycyjna wojna" wcale nie zniknęła.
Geopolityczne trzęsienie ziemi. Jak rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła świat, zbiór niedługich tekstów autorów portalu Nowa Konfederacja ukazał się już latem 2022 roku i była to chyba pierwsza większa drukowana praca na ten temat (nie liczę wydawnictw periodycznych). Teksty oświetlają konflikt z wielu stron. Są to teksty dość krótkie, co ułatwia czytanie, ale też utrudnia uzyskanie szerszej panoramy konfliktu.
Raport PISM. Pomoc wojskowo-techniczna dla Ukrainy. Ocena potrzeb krótko- i średnioterminowych - raport uznanego polskiego think tanku ukazał się 7 grudnia 2022 roku. Autorem jest dr Marcin Andrzej Piotrowski (analityk PISM). Tekst fachowo i zwięźle omawia potrzeby sprzętowe Ukrainy. Materiał dla fachowców, poniżej 70 str., pełno faktów, bez żadnych ozdobników.
Komentarze
Prześlij komentarz