Reforma systemu ochrony ludności

W pierwszej połowie listopada 2022 pracowałem nad tekstem o zmianach w polskim systemie ochrony ludności (obrona cywilna, zarządzanie kryzysowe). Jest to pokłosie kilku już lat pracy naukowej i szkoleniowej w tym temacie. 

W chwili obecnej system znajduje się w poważnym kryzysie. Ustawa o obronie Ojczyzny weszła w życie w kwietniu i zlikwidowała Obronę Cywilną. W RCL mamy kolejny już projekt ustawy o ochronie ludności (bodaj piąty od 2006 roku?). Szanse na jego wejście w życie jest niewielka, gdyż zawiera wiele kontrowersyjnych zapisów (pozakonstytucyjne stany nadzwyczajne, problemy obciążeń dla samorządu, i wiele innych).

Artykuł na ten temat liczy około 20 stron i ukaże się w Studiach z Polityki Publicznej w SGH. W tekście zaproponowałem perspektywę instytucjonalną - a w zasadzie jej odwrócenie. Szkoła instytucjonalna opisuje budowę instytucji jako struktur normatywnych, a ja opisałem... ich rozpad. Za ów proces odpowiedzialna jest prawdopodobnie słabość i niska świadomość władz politycznych, które od kilku kadencji Sejmu nie widzą korzyści politycznych z rozwoju struktur ochronnych państwa. Tymczasem przyszły kolejno: COVID-19, wichury, pożary, uchodźcy, powodzie i wojna. Polska przywitała je brakiem obrony cywilnej i niedofinansowanymi strukturami zarządzania kryzysowego. Nie jest to dobra sytuacja. 

Wierzę, że teksty takie jak ten przyczynią się do przebudzenia gremiów decyzyjnych w naszym kraju. W 2023 roku planuję wiekszą publikację - porównanie systemów ochrony ludności państw UE. Czy będzie to artykuł naukowy, czy też raport badawczy, dla szerszej publiczności - zobaczymy. 

Komentarze