Powstało Stow. Studiów Strategicznych

W dniu 18 października zespół prof. dr hab. Romana Kuźniara zarejestrował "Stowarzyszenie Studiów Strategicznych". Jestem wśród sygnatariuszy - członków-założycieli tego towarzystwa. Rdzeniem zespołu jest dawny Zakład Studiów Strategicznych UW i Rocznika Strategicznego. 

W najbliższych miesiącach pojawią się w sieci kolejne informacje i inicjatywy. Pierwsze spotkanie robocze i wybór zarządu planowany jest na pierwszą połowę stycznia 2023 roku. Wydaje się, że w czasie wojny potrzebne jest zebranie ludzi, zajmujących się zawodowo bezpieczeństwem międzynarodowym.

Jakie są pomysły na rozwój studiów strategicznych?

Jesienią przekazałem prof. Kuźniarowi kilkanaście propozycji, co do tego jak można rozwinąć takie towarzystwo. Jeden wątek jest naukowo-ekspercki, a drugi - medialno-wizerunkowy. Oczywiście na początek muszą powstać sekcje tematyczne / zespoły, a następnie musi powstać serwis internetowy z dobrym press roomem. Z punktu widzenia rozwoju kadr ekspertów ważna jest dobra seria wydawnicza lub czasopismo. Potrzebna jest też doroczna konferencja, warsztaty i studia podyplomowe, które będą wpływać na kształtowanie się agendy towarzystwa. Większość wydarzeń winna mieć miejsce w Warszawie i w kooperacji z liczącymi się centrami analitycznymi. Nie można zapominać o znaczeniu edukacyjnym, bo braki edukacyjne społeczeństwa to jest coś, na co bardzo liczą zewnętrzne ośrodki dezinformacji. Wreszcie, potrzebny jest polski głos w debacie nad kondycją zachodu w okresie konfrontacji z państwami autorytarnymi. 

Kluczowe role studiów strategicznych

Potrzeba powołania stowarzyszenia wynika z tego, że przede wszystkim brakuje w Polsce debaty strategicznej na poziomie. Jest to słabość naszej kultury strategicznej. Broń kupowana jest bez konsultacji, relacje z sojusznikami są napięte, trwa niekończąca się dyskusja o ochronie ludności, a cele polityki bezpieczeństwa są raczej nieznane społeczeństwu. Ośrodki cywilne i wojskowe mają swoje własne kręgi dyskusyjne i rzadko się spotykają. Konferencje naukowe poruszają tematy dość przypadkowo i ogólnie. W obecnej sytuacji kryzysowej potrzebne są konkretne rozwiązania, które będą mieć długofalowy wpływ na rozwój resortów siłowych i pozycję Polski w świecie Zachodu. Mam nadzieję, że to się uda.

Komentarze