Moje projekty w UO w 2022 roku

Dziś kilka słów na temat obecnie prowadzonych prac w Uniwersytecie Opolskim. Dużo się dzieje, ale projekty są satysfakcjonujące i mają mocny harmonogram. Każda inicjatywa przynosi wymierne efekty, co zdecydowanie cieszy. 

W bardzo pracowitym semestrze zimowym skupiałem się na dydaktyce w Uniwersytecie Opolskim. Prowadziłem między innymi teorię stosunków międzynarodowych, politykę bezpieczeństwa, geopolitykę, czy zarządzanie kryzysowe. To obszerne przedmioty i każdy z nich wymaga dużych nakładów pracy, bo literatura, stan badań, a także aktualne wydarzenia bardzo szybko się zmieniają. Łącznie opracowałem kilkaset plansz, hangoutów i innych materiałów szkoleniowych i dydaktycznych, które mogły posłużyć studentom jako baza wiedzy. Moi seminarzyści piszą głównie na temat medialnego wymiaru konfliktów zbrojnych. Tematyka ta okazał się niestety bardzo aktualna. Mam nadzieję, że skłoni to środowisko naukowe do poważniejszego traktowania praktyki. Rozpoczęliśmy również w UO prace nad wdrożeniem anglojęzycznego kierunku Global Studies (pracuję nad problematyką analizy polityki zagranicznej i międzynarodowej ekonomii politycznej).

Semestr letni to kursy związane z negocjacjami, militarnymi strefami wpływów na świecie oraz pracownia analityczna. Na przedmiotach tych analizujemy bieżącą wojnę na terenie Ukrainy. Oprócz promowania uczelni w liceach, współpracy z mediami i pisania kolejnych analiz i recenzji, przygotowuję też ewaluację ośrodków akademickich pod szyldem MEiN, w obszarze nauk o polityce i bezpieczeństwie. Do końca marca przygotowuję też rozdział do Słownika Społecznego w Krakowie - w zakresie systemów międzynarodowych. Szykujemy też w Katedrze czerwcową konferencję razem z SGH w zakresie efektywności polityk publicznych (w moim obszarze polityki bezpieczeństwa jest sporo do zrobienia). 

W kwietniu biorę udział w konferencji wojskowej w Akademii Sztuki Wojennej (dziękuję za zaproszenie!), na którą przygotowuję materiał o udziale naukowców w projektowaniu strategii wojskowych. W maju prowadzę wykłady na Uniwersytecie Ottona von Guerickego w Magdeburgu. Zaprezentuję tam tezy na temat scenariuszy rozwoju bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, co też będzie mnie zajmować w drugiej połowie roku (publikacja na jesieni). W czerwcu odbędzie się konferencja "Europa XXI wieku" w Słubicach, czyli główny zjazd specjalistów z mojej dziedziny. Zamierzam w nim uczestniczyć. We wrześniu może uda się EISA w Atenach. Głównym wydarzeniem tego roku będzie jednak książka "Pozycja Polski w systemie międzynarodowym", którą przygotowuję od kilku miesięcy. Oprócz tego staram się współpracować i korespondować z badaczami, dziennikarzami i konsultantami z kraju i zza granicy, co też pochłania sporo czasu, ale pozwala na tworzenie naprawdę wartościowych treści. O niektórych spośród powyższych wydarzeń będę zapewne pisać na tej stronie internetowej.

Komentarze