Geopolityka Polski [przedsprzedaż]
W dniu 16 grudnia odbędzie się premiera książki "Geopolityka Polski". Informacje na temat książki znajdują się tutaj. W tomie znajduje się mój tekst, ostatni już napisany w murach Akademii Wojsk Lądowych. Dziękuję redaktorowi naukowemu dr. L. Sykulskiemu za zaproszenie do współtworzenia tomu. Poniżej spis treści:
PIOTR GIL - Strategia bezpieczeństwa narodowego RP a polska tożsamość
ŁUKASZ BIŃCZYCKI - Ocena geostrategicznych i polityczno-prawnych aspektów Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP z 12 maja 2020 r.
ALEKSANDER CZICHOS - Idea Trójmorza a polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych w latach 2017–2021
MICHAŁ SIUDAK - Obszar ULB w koncepcji geopolitycznej paryskiej „Kultury”
PIOTR L. WILCZYŃSKI - Surowce mineralne państw Trójmorza i Międzymorza
TOMASZ PAWŁUSZKO - Geoekonomia regionu Trójmorza. Przykład Polski
ARTUR DRZEWICKI - Geopolityczne uwarunkowania kultury strategicznej Ukrainy
LESZEK SYKULSKI - Strategia szarych stref w wojnach hybrydowych a bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej
W artykule poruszam temat geoekonomii regionu tzw. Trójmorza. Spośród trzech nurtów geopolityki (klasyczna, krytyczna i ekonomiczna) wybrałem więc ten najmniej popularny. Korzystając z wcześniej publikowanych ustaleń, statystyk i danych historii gospodarczej oraz współczesnej debaty nad centrami i peryferiami gospodarki światowej przedstawiam tezę, że obecny polityczny projekt Trójmorza jest w dużej mierze mitem i nie ma szans praktycznej realizacji. Żadnemu państwu w historii nie udało się zjednoczyć regionu Europy Wschodniej, nawet Niemcom, ani Sowietom. Obecna Polska nie dysponuje przewagą w regionie: ani w sensie tradycyjnym (armia, instytucje polityczne), ani ekonomicznym (centra finansowe, innowacyjność, uczelnie, korporacje, energia), aby zapewnić regionowi lepszą perspektywę niż instytucje unijne, czy bogaci inwestorzy z Europy zachodniej.
Komentarze
Prześlij komentarz