(ZAPOWIEDŹ) Nauki o bezpieczeństwie. Budowanie szkoły naukowej


W grudniu zakończyłem prace nad autorską monografią "Nauki o bezpieczeństwie. Budowanie szkoły naukowej". Książka ukaże się wiosną nakładem Księgarni Akademickiej w Krakowie. 

Książka składa się z czterech rozdziałów. W rozdziale pierwszym definiuję standardy współczesnej naukowości, tworząc matrycę na podstawie koncepcji Poppera, Kuhna, Lakatosa i polskiego uczonego Ludwika Flecka. W rozdziale drugim wyjaśniam przyczyny rozwoju security studies w USA, a w rozdziale trzecim dokonuję podobnego zabiegu z polskimi naukami o bezpieczeństwie. W rozdziale czwartym porównuję rozwój obu środowisk naukowych z perspektywy koncepcji rozwoju nauki, które zarysowałem na początku. 

Książka jest owocem kilku lat pracy naukowej i jest efektem wielu inspiracji, zebranych w wielu ośrodkach. W pracy analizuję rozwój koncepcji nauki, a także wynikające z nich narzędzia poznania oraz zestawiam je z teoriami i praktykami stosowanymi w tworzeniu security studies oraz nauk o bezpieczeństwie, takimi jak idee, praktyka wojskowa, czasopisma, podręczniki, kongresy, konferencje i towarzystwa naukowe. Staram się odpowiedzieć na pytanie o model rozwoju nauk społecznych w Polsce na przykładzie nowej dyscypliny jaką są rzeczone nauki o bezpieczeństwie. W związku z tym dokonuję rekonstrukcji kluczowych kategorii debaty naukowej i staram się zarysować perspektywy zmian w tej dziedziny wiedzy. Mam nadzieję, że książka zainteresuje interesariuszy tych nauk, zarówno w środowiskach cywilnych, jak i "mundurowych".


Komentarze