Konferencje 2020
W 2020 roku odbywa się wiele wydarzeń związanych z rozwojem studiów nad bezpieczeństwem w Polsce i Europie Środkowej. W dzisiejszym tekście informacja zbiorcza o tych wydarzeniach.
Pierwszym dużym wydarzeniem była XX Konferencja "Europa XXI wieku" w Słubicach, która w lutym zebrała przedstawicieli z kilkunastu państw europejskich. W marcu Baltic Defence College w estońskim Tartu organizuje konferencję poświęconą Rosji. W Polsce zaś w podobnym terminie odbywa się konferencja "Kultura pokoju" w Galinach. Nieco później, bo w marcu odbywa się Wileńskie Forum Bezpieczeństwa - Vilnius Security Forum. Innym marcowym wydarzeniem jest konferencja Security and Forecasting w Akademii Sztuki Wojennej. W kwietniu Uniwersytet Jagielloński organizuje konferencję we Lwowie, poświęconą kryzysowi systemu bezpieczeństwa międzynarodowego. Dużym wydarzeniem krajowym w kwietniu będą jeszcze IX Warsztaty metodologiczne nauk o bezpieczeństwie, odbywające się tradycyjnie w Siedlcach.
W maju druga edycja piotrkowskiej konferencji Bezpieczeństw euroatlantyckie i polityka Federacji Rosyjskiej. Na początku czerwca dwa duże wydarzenia międzynarodowe: w Akademii Wojsk Lądowych odbędzie się konferencja SOCG z dużą liczbą gości zagranicznych. W tym samym czasie w Bydgoszczy duża konferencja poświęcona bezpieczeństwu militarnemu w ramach NATO. Kilka dni później w estońskim Tartu piąta konferencja studiów rosyjskich i wschodnioeuropejskich. Pod koniec czerwca Siedlce goszczą kolejną konferencję Wojna i Bezpieczeństwo Militarne. Z początkiem lipca Bruksela gości warsztaty European Workshop in International Studies (EWIS). We wrześniu jak zwykle wysyp wydarzeń konferencyjnych: kongres europeistyki we Wrocławiu (UWr), konferencje przy Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach (UJK), czwarta Jagiellońska Konferencja Bezpieczeństwa (UJ) oraz Zjazd Katedr i Zakładów Bezpieczeństwa - tym razem w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. W listopadzie odbędzie się jubileuszowa dziesiąta konferencja PTSM (w tym roku UWr) i prestiżowy międzynarodowy zjazd CEPSA w murach olsztyńskiego UWM. W grudniu kolejny toruński Kongres Bezpieczeństwa i XII Zjazd Geopolityków Polskich (miejsce nieustalone jeszcze). Oprócz tych ogólnopolskich wydarzeń będą miały miejsce liczne mniejsze seminaria specjalistyczne.
Rynek wydarzeń jest dość duży także ze względu na parametryzację uczelni na początku 2021 roku. Rok 2020 jest rokiem podsumowującym czterolecie ostatnich zmian w środowiskach naukowych w regionie. Wydaje się, że w kolejnych latach podobnych inicjatyw może być mniej. Jest to więc okazja dla środowisk eksperckich i intelektualnych związanych z naukami wojskowymi, obronnością, polityką i bezpieczeństwem by zbudować nowe instytucje dalszej współpracy na czas licznych zmian, niesionych przez tzw. ustawę 2.0 (umiędzynarodowienie, profesjonalizacja, wzrost znaczenia sformalizowanego dyskursu naukowego i inne).
PS. POST EDYTOWANY - WIĘKSZOŚĆ KONFERENCJI ZOSTAŁA PRZEŁOŻONA NA JESIEŃ Z POWODU EPIDEMII COVID-19.
PS. POST EDYTOWANY - WIĘKSZOŚĆ KONFERENCJI ZOSTAŁA PRZEŁOŻONA NA JESIEŃ Z POWODU EPIDEMII COVID-19.
Komentarze
Prześlij komentarz