Światowy ranking czasopism naukowych

Dzisiaj notatka o światowych rankingach czasopism naukowych i eksperckich, które ukazują się w styczniu i lipcu każdego roku. Równolegle porównuje się czasopisma w ramach Journal Citation Report, SCImago oraz Google. Lista topowa czasopism z dziedziny polityki, bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych wygląda następująco.

1. Czasopisma topowe z zakresu studiów politycznych: tutaj
2. Czasopisma topowe z zakresu bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych: tutaj
3. Czasopisma "military studies": tutaj

Bazy zebrał w jednym miejscu Uniwersytet w Bostonie. Zwraca uwagę całkowita dominacja czasopism amerykańskich i brytyjskich. Nawet czasopisma np. skandynawskie Journal of Peace Research i Security Dialogue wydawane są przez londyńskie Sage, co akurat jest celową polityką Skandynawów, pozwalającą dotrzeć do tysięcy nowych odbiorców. Publikujący jednak są z całego świata. Łącznie wszystkich czasopism w powyższej tematyce byłoby na świecie około dwustu.

Wkrótce na boku prac nad książką przygotuję artykuł przeglądowy o zawartości kilku czasopism z dziedziny bezpieczeństwa z lat 1998-2018, czyli z ostatnich 20 lat. Chodzi o International Security, Security Studies, Journal of Strategic Studies, Security Dialogue, Journal of Peace Research i Journal of Conflict Resolution. Z czasopism tych korzystam od początku kariery. Czerpię z nich wiedzę o nowych wynikach badań, teoriach, innowacjach, książkach i raportach, choć trudno być na bieżąco, bo jest to kilkadziesiąt tomów rocznie (nie licząc książek, których też wychodzi - WAŻNYCH - kilkadziesiąt rocznie). Polskie publikacje zwykle nie są na bieżąco, z drobnymi wyjątkami (prace np. Ł. Fijałkowskiego, Ł. Kamieńskiego, M. Lakomego - piszący o wojnach przyszłości i cyberbezpieczeństwie), które można policzyć na palcach... jednej ręki.

Dlaczego? Wydaje się, że taki przegląd jest potrzebny, bo praktycznie żadne z topowych czasopism nie jest w Polsce regularne czytane i cytowane, co samo w sobie jest szokujące, bo to oznacza, że naukowcy w kraju nie mają aktualnej wiedzy. Zdałem sobie sprawę z tej potrzeby po lekturze artykułu prof. Haliżaka "Międzynarodowe studia bezpieczeństwa - subdyscyplina nauki o stosunkach międzynarodowych" (SMIR, nr 3, t. 53, 2017). Tekst ów jest nawet dobry (choć znów, czasopism cytuje niewiele), ale podczas lektury dotarło do mnie, że to bodaj JEDYNY od wielu lat na polskim rynku przegląd historii i teorii globalnych studiów nad bezpieczeństwem. Szerzej w tym temacie wypowiem się w książce pod koniec roku.

Komentarze