Rozwój teorii polityki zagranicznej w Polsce


W roku 2017 roku upowszechniły się w Polsce dwa interesujące tytuły naukowe, traktujące o polityce zagranicznej i bezpieczeństwa. Pierwszą pracą jest wydana pod koniec 2016 roku w Palgrave Macmillan książka prof. Justyny Zając (UW) pt. Poland's Security Policy. Drugą jest wydana już kalendarzowo w 2017 roku w Wydawnictwie UJ praca dr Tomasza Pugacewicza (UJ) pt. Teorie polityki zagranicznej. Perspektywa amerykańskiej analizy polityki zagranicznej. Kilka słów o tym, dlaczego są to ważne pozycje (szersze recenzje przedstawię na łamach czasopism naukowych).

Obie powyższe publikacje przenoszą polską debatę naukową nad polityką zagraniczną na wyższy poziom. W związku z pracą J. Zając mamy do czynienia z umiędzynarodowieniem polskiego dorobku w dziedzinie analizy polityki zagranicznej (foreign policy analysis, FPA). Zyskujemy zwięzłą i czytelną analizę polityki bezpieczeństwa Polski po 1989 roku. Książka w przeciwieństwie do wielu prac naukowych bazuje koncepcyjnie na teorii, a konkretniej: ujęciu neorealistycznym, co niewątpliwie stanowi zaletę i zapewni zrozumiałość i poczytność dzieła za granicą. Natomiast praca T. Pugacewicza jest kompletną autorską wizją rozwoju naukowego amerykańskiej FPA. Dzięki wysiłkowi krakowskiego autora dorobek kilkudziesięciu lat refleksji naukowej na gruncie anglosaskim staje się własnością polskich badaczy i - co ważne - studentów. 

W obu przypadkach mamy do czynienia z książkami o zachodnim poziomie i sposobie refleksji. Unikatowa i wyjątkowo szeroka jest baza źródłowa obu prac. Od tej pory wszystkie publikacje powstające w ramach analizy polityki zagranicznej w Polsce nie mogą pominąć książek J. Zając i T. Pugacewicza. Sukces to obojga autorów, że swoje prace uczynili niezbędnymi w dalszym dyskursie naukowym w Polsce i - czego należy im życzyć - oby również za granicą.

Komentarze