Bezpieczeństwo a rozwój


W tym roku kontynuuję prace nad dwoma projektami, wiążącymi problematykę bezpieczeństwa i rozwoju społeczno-gospodarczego. Ramą dla tych analiz pozostaje model centro-peryferyjny, który przystosowuję do współczesnej gospodarki i badań porównawczych. Niewielu o tym pisało, więc zadanie jest ciekawe. Poniżej kilka informacji na ten temat. 


W ramach bezpieczeństwa przygotowuję monografię na temat indeksowania poziomu bezpieczeństwa państwa. Propozycje wskaźników zarysowałem już w Słubicach i w artykule, który ukaże się w tym roku w monografii pod red. M. Leszczyńskiego, M. Molendowskiej i mojej (draft na portalu Academia, zob. tutaj). Kończę właśnie artykuł o przenikających się obszarach studiów nad polityką i bezpieczeństwem. Ukaże się w Olsztynie w monografii pod red. P. Schmidta. W obu przypadkach zapowiadają się książki z wieloma interesującymi studiami. Następnie prace nad kolejnymi rozdziałami własnej monografii: część teoretyczna (MBB - matryca badań nad bezpieczeństwem) i praktyczna (IBP - indeks bezpieczeństwa państwa), oparta na badaniach porównawczych i tworzeniu mapy wskaźników badań bezpieczeństwa w modelu centro-peryferyjnym. Uzupełnieniem tego tematu będzie publikacja w Studiach Politologicznych (jesień) na temat ewaluacji kwestii bezpieczeństwa w rozwoju wg ujęcia przyjętego w Narodowym Programie Foresight Polska 2020

Drugi obszar to dokończenie badań nad analizą systemową w stosunkach międzynarodowych, rozpoczetą jeszcze w doktoracie. Wątek centro-peryferyjny - jak pisałem wcześniej - zajmuje mnie od 2014/2015 roku. W ramach tematu powstają teksty o teorii systemu światowego Fernanda Braudela (zwłaszcza jego trzeci tom Kultury materialnej i polemika z Wallersteinem), który przygotowywany jest dla Teki Komisji Politologii i Stosunków Międzynarodowych PAN. Osobno piszę teksty o reformie World-Systems Analysis pióra Christophera Chase-Dunna i zmarłego niedawno George'a Modelskiego. Jedna z prac ukaże się prawdopodobnie w Miscellanea Oeconomicae, druga w gdańskim roczniku Cywilizacja i Polityka. Odwołując się do debaty nad Europą wielu prędkości przygotowuję też ujęcie tego problemu w kontekście teorii centrum-peryferie. Prawdopodobnie ukaże się na łamach Przeglądu Zachodniego późną jesienią. Najbliższe miesiące zwiastują więc znaczną ciągłość pracy. Pozwoli to za około rok-dwa przygotować do druku autorską publikację na temat regionu Europy Środkowej w systemie międzynarodowym (podejście World-Systems Analysis). Książka na temat indeksowania poziomu bezpieczeństwa państwa będzie do niej wprowadzeniem.

Osobnym wątkiem jest dyskusja na temat obecnej polskiej polityki zagranicznej, której przyglądają się obecnie chyba wszyscy analitycy bezpieczeństwa, polityki i gospodarki. Sam staram się w dwu tekstach rozgraniczyć różne stanowiska i stworzyć mapę ich wzajemnych odniesień pod kątem dialogu. Efekty tej pracy być może uda się zaprezentować na łamach East European Politics and Societies i Studies in East European Thought. Od tego roku mam nadzieję przechodzić już do stałego publikowania w językach kongresowych. Budowa bazy wiedzy, znajomość globalnego dyskursu i opracowanie teorii to proces kilkuletni, który ufam, powoli wchodzi w kolejną fazę. 

Komentarze