Ranking polskich czasopism punktowanych - zmiany

W dniu 17 grudnia 2013 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało tzw. listę czasopism punktowanych. Znajdziemy na niej setki czasopism naukowych. Czasopisma punktowane tworzą podstawę dyskursu eksperckiego w kraju i ich lektura może być pomocnym narzędziem dla wykładowców, studentów, teoretyków i praktyków. Poniżej kilka uwag o punktacji wybranych czasopism poświęconych badaniom stosunków międzynarodowych. 

Najwyżej punktowane w Polsce pozostają czasopisma wydawane w Poznaniu (Przegląd Zachodni) - 9 pkt.; Warszawie (Studia Politologiczne przy INP UW) i Krakowie (Politeja przy WSMiP UJ) - po 8 pkt. (czasopisma awansowały). Wysoko punktowane są również Studia Polityczne (PAN), toruńskie Athenaeum. Polskie Studia Politologiczne i warszawskie Stosunki Międzynarodowe - International Relations - po 7 punktów. Poznański Przegląd Politologiczny ma 6 punktów (wcześniej 7 pkt.), tyle samo co Przegląd Europejski (Instytut Europeistyki UW). Awansowały Studia Politicae Universitatis Silesiensis (UŚ) oraz lubelskie Annales: Sectio K (UMCS) - z 5 na 6 punktów. Prestiżowy awans zyskały również czasopisma Krakowskie Studia Międzynarodowe (wyd. w KAFM) - z 4 na 6 punktów oraz Bezpieczeństwo Narodowe (wyd. w BBN) - z 2 pkt. na 6 pkt. Z kolei wrocławski Rocznik Bezpieczeństwa Międzynarodowego utracił jeden punkt - z 6 do 5 pkt.

5 pkt. posiadają również Wrocławskie Studia Politologiczne oraz łódzkie International Studies (wydawane w języku angielskim). Z rankingu zniknęły Gdańskie Studia Międzynarodowe, kielecki Rocznik Politologiczny i Wrocławski Przegląd Międzynarodowy, pojawiły się za to na nowo po przerwie Sprawy Międzynarodowe (PISM) z adnotacją 5 pkt. (brakuje wciąż obecnego niegdyś Polskiego Przeglądu Dyplomatycznego). Na rynku czasopism punktowanych pojawiły się ponadto m. in. poznański Przegląd Strategiczny (4 pkt.), Polskie Studia Stosunków Międzynarodowych (UKSW) - 3 punkty i Przegląd Geopolityczny - 2 punkty.

Komentarze