Poziomy analizy SM

Okładka publikacji, źródło: ptsm.edu.pl
Do końca roku pojawi się w księgarniach praca zbiorowa pod tytułem Poziomy analizy stosunków międzynarodowych. Należy przywitać książkę z uznaniem, gdyż jest to jedna z pierwszych w Europie Środkowej prób ujęcia poziomów analizy stosunków międzynarodowych. Spis treści obu tomów dostępny jest tutaj
Określanie poziomów analizy jest zazwyczaj kwestią kontrowersyjną, zwłaszcza gdy nie ma zgody co do przedmiotu badań. Sam termin "poziomu analizy" jest bowiem konstrukcją analityczną, wynikającą z postrzegania rzeczywistości przez danego autora. Jest też pochodną bardziej ogólnego ujęcia teoretycznego mikro i makro. A te z kolei są różne w konkurencyjnych teoriach. Zapowiada się ciekawa warsztatowo lektura.  

Przy okazji warto zwrócić uwagę na nowe (powstałe w 2010) i jeszcze niszowe Wydawnictwo Rambler, które w swoich publikacjach charakteryzuje się nie tylko ciekawym designem, ale też w dziedzinie badań stosunków międzynarodowych szybko zyskuje pozycję ważnego wydawcy na rynku. Inne publikacje można zobaczyć tutaj.

Komentarze