CIM Advanced Studies

Logo CIM Advanced Studies,
źródło: centruminicjatyw.org
Przez kilka tygodni dyskutowaliśmy w stowarzyszeniu eksperckim Centrum Inicjatyw Międzynarodowych nad nowymi pomysłami analizy stosunków międzynarodowych. Dzięki zaangażowaniu kol. Kamila Mazurka (Uniwersytet Warszawski) udało się stworzyć formułę CIM Advanced Studies, czyli zespół zajmujący się nowinkami ze światowych trendów badań nad stosunkami międzynarodowymi. 

Uznaliśmy, że na polskim rynku brakuje dyskusji, dialogu i krytyki wokół problemów podnoszonych w innych krajach. Widać to choćby po ilości (i jakości) cytowań publikacji zagranicznych, tematyce podejmowanej w polskich periodykach w obszarze międzynarodowych studiów politycznych, czy też ilości publikacji zagranicznych, obecnych w polskich zasobach bibliotecznych (które pozostają stosunkowo ubogie). Tematyka ta nie jest poruszana w żadnym z polskich think tanków, ani czasopism, skupiających się na sprawach bieżących. Stąd idea monitora debaty. Przykłady świetnych działów recenzyjnych w piśmie Nowa Europa Wschodnia, czy też "Informator" Fundacji Pułaskiego o wydarzeniach i konferencjach związanych z polityką zagraniczną, stanowią dobrą inspirację dla tworzenia sieci dobrych praktyk. Chcemy zaliczyć CIM-AS, do takich dobrych praktyk w zakresie np. research design.

Tekst nt. pracy Erika Ringmara przygotowałem specjalnie do 1 numeru CIM AS, zachęcam do lektury, tekst można pobrać stąd. Analizy nie będą przekraczać 4 stron. W ramach projektu zamierzam zajmować się różnymi problemami warsztatu badawczego w stosunkach międzynarodowych. W numerze pierwszym omówienie porównawczych studiów chińskiej, japońskiej i europejskiej wizji ładu międzynarodowego.

Komentarze